ProgramováníPočítačInternetBlog

První semestr na VUT FIT

Můj první semestr na VUT FIT

Tak... výsledky poslední zkoušky zapsány... tak vám sdělím své názory/zkušenosti ohledně prvního semestru na FITu.

Prostředí

Jelikož jsem nebyl ani na přijímačkách, zápise či dnu otevřených dveří, viděl jsem svou budoucí školu poprvé pár dní před začátkem studia. Naštěstí jsem nebyl zklamán.
Fakulta se z části nachází v jakémsi opraveném klášteře - zevnitř to prakticky nejde poznat. Po chodbách se nachází spousta židlí a jiných míst kam složit zadek, takže určitě není problém na něco počkat, pokud potřebujete. Co jsem ale brzo zjistil, tak po několika-hodinovém čekání na chodbě je trochu chladno. Na takové situace je tady knihovna, kde je spousta dalších míst k sezení.
Když jsem u toho sezení - v posluchárnách, v kterých jsem byl, jsou poněkud zvláštní židle. Stále nevím jak z nich správně vylézat.

Další (nová) část fakulty, jenž se mi podařilo navštívit je vybaveně moderně; v některých místnostech jsou neomítnuté betonové zdi, což působí technickým dojmem. Trochu nezvyklé, avšak ne špatné. Spoustu částí jsem vůbec nenavštívil... třeba márnici.

Menza

V menzách VUT se nově dá vybírat zvlášť příloha k... hlavní části jídla(?), což je fajn. Jídelníčky jsou zveřejňovány po otevření menz, takže si už na přednášce můžete vybírat co si dáte. Jídlo vyloženě špatné není. Snad jako každé takové jídelně by se dalo ledacos vytknout, tak i menzám na VUT, avšak nemám větších výtek na chuť jídla.

Předměty

IAS - Asemblery

Ačkoliv v asembleru nejspíš nikdy programovat nebudu, měl jsem tento předmět rád. Konečně jsem se alespoň trochu dozvěděl, jak fungují programy které napíšu třeba v Cčku.

Na přednáškách se často probíraly podrobně různé instrukce, což mě časem přestávalo bavit. Takže jsem si v posluchárně řešil své věci a když jsem zaslechl něco zajímavého, tak jsem zbystřil. Byť vyloženě zajímavých věcí během přednášek nebylo tolik, na přednášky se jistě vyplatilo chodit.

Cvičení jsem měl snad ještě raději než přednášky. Zpočátku mi přišly až moc jednoduché, což se nakonec změnilo a bylo co dělat. Cvičení by podle mě mohlo být víc.

IDA - Diskrétní matematika

IDA byla předmět kterého jsem se obával celý semestr. Už od první přednášky mi bylo jasné, že tohle nebude tak jednoduché. Jelikož moje primární vzpomínky na IDA pramení z učení se na zkoušku, tak nemám moc co popisovat.

ITO - Teorie obvodů

Tento předmět jsem nejspíš podcenil. Nakonec jako jediný jsem ho neudělal hned na 1. termín, ale až na 3. Možná je to dobře, neboť jsem alespoň získal čas se doučit to co jsem nějak.. nepochytil. A nakonec jsem zjistil, že většina věcí není ani tak těžkých jak se na první pohled zdálo.

Tento předmět vyučoval primárně příjemný "chlapík", jenž prokládá přednášení veselými historkami, čímž účinně udržuje pozornost studentů. Tento přednášející vyzařuje velmi pozitivně a opravdu se snaží o úspěch studentů. Až je mi líto že jsem právě jeho předmět tak kazil u zkoušek.

IUS - Úvod do softwarového inženýrství

Tento předmět mi přijde zařazený do rozvrhu trochu předčasně, ale možná se pletu. Zkouška z tohoto předmětu byla víceméně o mechanickém učení. Praktické zkušenosti jsou testovány na projektech během semestru.

IZP - Základy programování

V tomto předmětu se (nečekaně) učí programovat a to v jazyce C. V Cčku jsem sice párkrát dělal, ale minimálně. Já jsem s tímto předmětem neměl větší problém. Snad jen u 2. projektu, kde hlavním tématem byly iterační výpočty. Nakonec jsem projekt zvládl nečekaně dobře. Nemohu objektivně posoudit obtížnost tohoto předmětu, neboť už jsem zkušenosti s programováním měl, ale myslím si, že během semestru byla spousta cvičení a přednášek, takže s projitím by neměl být problém

Projekty

Projekty na FITu jsou vlastně takové domací úkoly. Nejsou to však úkoly jako na základce/střední kdy vám stačí půlhoďka a máte to. Tady vám projekt vezme většinou několik dní, teda pokud nejste odborník nebo flákač.
Projekty do IZP/IUS bylo víceméně nutné splnit do určitého data, oproti tomu projekty do IDA/ITO stačilo odevzdat někdy ke konci semestru. V IDA/ITO se jednalo o spíš krátké úkoly, zato jich bylo několik.

Když vám budou přednášející radit, že tyto úkoly máte dělat průběžně, tak je poslechněte. Ze začátku roku se to opravdu nezdá, ale ke konci semestr toho máte tolik. Navíc nedlouho po konci semestru můžete mít zkoušky, takže nebudete mít vůbec čas.

Závěr

-zde by byl závěr, kdybych ho chtěl napsat a nebylo půl čtvrté ráno :)-

Tak alespoň VideoProcházka po FITu

Tagy:
FIT

Komentáře:

Jméno:
Vzkaz:
Jste člověk?Ano Ne
Zbyněk 18. 10. 2013 14:55 cs
Uvidíme... po skončení druhého semestru jsem byl tak vyčerpaný, že už jsem neměl sílu cokoliv psát.
Anonym 16. 10. 2013 22:26 cs
A bude pokracovani?