ProgramováníPočítačInternetBlog

Počítač - Články

01. 08. 2013Linux návody: Připojení více disků do jednoho adresáře s mhddfs
Linux návody: Připojení více disků do jednoho adresáře s mhddfs
Jak připojit více disků či adresářů do jednoho mount pointu.

Poté co jsem si do notebooku obstaral druhý pevný disk místo optické mechaniky jsem řešil, jak tyto dva disky "propojit". U některých věcí, jako jsou seriály, je mi jedno jestli budou na rychlejším či pomalejším disku a zároveň nechhci řešit že na jednom disku mám málo místa, tak musím nějaké věci přesunout.

mhddfs

Po nedlouhém googlení jsem narazil na souborý systém mhddfs. Krátce na to jsem zjistil, že je to přesně to co potřebuju. Pomocí tohoto filesystému můžete připojit několik disků/adresářů do jednoho místa (mountpointu). Může se jednat o zcela různorodé disky s rozdílnýma rychlostma apod.

Použití

Následné řešení funguje bez doinstalace balíčků v Xubuntu 13.04.

Celý článek
22. 03. 2013Skrytí horního toolbaru ve VMware Player
Skrytí horního toolbaru ve VMware Player
Jak skrýt horní toolbar z VMware Playeru

VMware Player je nástroj pro virtualizaci - jednoduše řečeno můžete spouštět téměř libovolný operační systém v okně, bez složitého nastavování bootování apod.

Vmware Player je jeden z nástrojů, který umožňuje virtualizaci zdarma. Jediná věc co mi v něm vadila byla horní lišta při maximalizaci. Narazil jsem na tento web, kde se tento problém řeší.

Odstranění toolbaru (ve Windows)

Podrobnější návod máte v odkaze výše, zjednodušeně teda:

  • Otevřete soubor
    %appdata%\VMware\preferences.ini
  • nastavte hodnotu pref.vmplayer.fullscreen.nobar na "TRUE". Pokud tato hodnota nebude existovat, tak ji přidejte na nový řádek.
Celý článek
22. 11. 2012PortableApps.com - přenosné aplikace
PortableApps.com - přenosné aplikace
PortableApps - více než jen přenosné aplikace

Přenosné aplikace využívám již dlouho. Přestože na flash disku nenosím své oblíbené aplikace, tak preferuji používání portable aplikací. Jako hlavní výhodu považuji to, že tento typ programů se nerozrůstá do systému, tak jej lze jednoduše smazat či přesunout.

Proč tedy PortableApps?

Vždy jsem byl toho názoru, že své aplikace si dokážu spravovat sám, tak proč mít nějaký spouštěč navíc?

Aplikace z oficiálního webu aplikace samozřejmě můžete stahovat a extrahovat bez nějaké speciální aplikace. Výhodou PortableApps aplikace však je, že programy můžete stahovat z přehledného seznamu. Tato skutečnost však ještě není rozhodující. Důvod proč jsem začal tuto aplikaci používat je ten, že tyto programy se polo-automaticky aktualizují. Máte-li třeba nějaké hry, které nehrajete příliš často, ale přesto chce mít jejich aktuální verze, je pro vás tato aplikace ta pravá.

Celý článek
30. 08. 2012Vytvoření dočasné složky
Vytvoření dočasné složky
Jak vytvořit složku pro dočasné soubory

Často jsem používal Plochu jako odkladiště dočasných souborů, když jsem potřeboval něco odbalit, uložit atd. jenomže soubory se po jisté době začaly množit.

Proto jsem si vytvořil složku pro dočasné soubory, jejichž obsah se z ní po 1. restartu přesune do druhé zálohovací složky. Po druhém restartu se soubory smažou i z ní. Je to z důvodu nečekaného restartu počítače, nebo z důvodu, že soubory budete potřebovat právě až po restartu.

Příkazový skript

O celé fungování se stará jeden jednoduchý .cmd skript.

temp.cmd

@echo off rd backup /s /q ren temp backup md temp copy desktop_default_ini temp >NUL cd temp ren desktop_default_ini desktop.ini attrib desktop.ini +s +h

Celý článek
13. 06. 2012Jednoduchý Portable launcher
Jednoduchý Portable launcher
Jednoduchý portable Launcher udělá z vašich programů přenosné verze.

Portable launcher

Tento jednoduchý launcher vám umožní udělat z běžných aplikací portable aplikace. Budete je moct nosit na flash disku apod. Je ke stažení zde

Nastavení

Nejdříve rozbalíme archiv launcheru a zkopírujeme aplikace do adresáře App. Poté upravíme soubor Data\portable.ini.

[portableLauncher]
appDir=
exeName=Project2.exe

Hodnota appDir obsahuje adresář v kterém se spustitelný soubor nachází, standardně bude spustitelný soubor hned ve složce App, v jiném případě zde napíšeme třeba bin/.
Hodnota exeName obsahuje název spustitelného souboru.

Celý článek
11. 06. 2012Connecter - jednoduchý přehled o počítačích na síti
Connecter - jednoduchý přehled o počítačích na síti
Popis programu který může být pomocníkem jak na vaši lokální síti, tak například na VPN.

Connecter slouží k zobrazení počítačů na definované podsíti. Využívá k tomu "technologii" paralelního odesílání PINGů. Můžete ho použít jak na vaší LAN, tak například na VPN jako je třeba síť n2n.

Program má jednoduché prostředí, které obsahuje základní tlačítka, popisky a hlavně také seznam počítačů. Nejprve se ověří seznam aktivních IP adres, poté se program pokusí dohledat "Hostname". Navíc graficky zobrazuje přibližný ukazatel spojení - tedy délky latence.

GUI programu Connecter

Nastavení programu

Celý článek
08. 06. 2012HP 6735s a F.20 BIOS
HP 6735s a F.20 BIOS
Neaktualizujte BIOS (EFI) notebooku HP 6736s na verzi F.20

Problém

Po aktualizaci, která probehne úspěšně nastává problém při startu. Počítač hlásí chybu, která se projevuje prodlevě při startu notebooku se součásným poblikáváním caps lock LED. Problémy s touto aktualizací se řeší na fórech, jako je například toto. Naštěstí po spuštění je počítač normálně funkční, takže navenek to akorát zpomalí start notebooku.

Rollback

Dalším problémem je, že tuto aktualizaci nelze vzít zpět. HP na to sice před procesem aktualizace upozorňuje, ale kdo by čekal že uvolní problémovou verzi.

Kontaktování technické podpory

Tento problém jsem řešil přes online chat v angličtině s technickou podporou.

Celý článek